W naszej Bibliotece Parafialnej został utworzony specjalny kącik czytelniczy, w którym znajdują się książki o Matce Bożej z Medjugorje. Zapraszamy do ich wypożyczania.










Zofia Kossak - „ Błogosławiona wina”
„ Bez oręża”
„ Bursztyny”
„ Kielich krwi”
„ Król trędowaty”
„ Krzyżowcy”
„ Puszkarz Orbano”
„ Przymierze”
„ Rok polski”
„ Suknia Dejaniry”
„ Szaleńcy Boży”
„ Troja północy”
„ Złota wolność”
„ Z miłości”
Wanda Półtawska
-
„ By rodzina była Bogiem silna”
-
„ I boję się snów”
-
„Jeden pokój”
-
„ Przed nami miłość”
-
„ Samo życie”
-
„ Stare rachunki”
-
„ Z prądem i pod prąd”
Czesław Ryszka
-
„ Blizny”
-
„ Charyzmat Apostoła”
-
„ Godzina Fatimy”
-
„ Idzie wierna Warszawa”
-
„ Infułat z Suchedniowa”
-
„ Jasnogórska opowieść”
-
„ Kałków Godów”
-
„ Kto się lęka Papieża”
-
„ Matka Kościołów”
-
„ Medźiugorje”
-
„ Niechciany krzyż”
-
„ Obrazy końca czasów”
-
„ Od Ostrej Bramy po Fatimę”
-
„ Papież końca czasów”
-
„ Powrót do Lourdes”
-
„ Prałat Grzegorz Augustyniak”
-
„ Prymas na trudne czasy”
-
„ Przeor Kordecki 1603 – 1673”
-
„ Solidarny w miłości”
-
„ Spełnione powołanie”
-
„Stygmatycy”
-
„Święty XXI wieku Jan Paweł II”
-
„ Uśmiech najpiękniejszej z matek”
-
„ Winnica Padre Pio”
K Ą C I K
C I E K A W E J
K S I Ą Ż K I
Biblioteka Parafialna w Blachowni poleca książkę
pt. „ Nawróceni”, której autorem jest Henryk Bejda.
„ Nawróceni” to przede wszystkim ciekawe historie ludzi, którzy na pewnym etapie swojego życia zostali dotknięci w szczególny sposób przez Boga. Wiele z tych osób to postacie bardzo znane, o których wiele wiemy, na ogół jednak mniej lub prawie nic nie wiadomo na temat ich duchowej przemiany.
„ Nawróceni” opisuje historie, które się wydarzyły od czasów Jezusa do współczesności.
Autor książki podzielił je na trzy części i tak w pierwszej, zatytułowanej : Nawrócenia od chwili śmierci i zmartwychwstania Jezusa do końca XVIII wieku znaleźć można m. in. opowieść dotyczącą początków chrześcijaństwa w Polsce pt. „ Polski Konstantyn”, a w niej próba odpowiedzi na pytanie : czy poganin Mieszko I, pierwszy władca Polski, przyjął chrześcijaństwo z potrzeby serca, czy z politycznego wyrachowania?
W II części: Nawrócenia w XIX wieku można poznać m.in. przejmującą historię ostatnich dni życia genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
W III części: Nawrócenia w XX wieku zawarte są historie nawróceń znanych ludzi, takich jak m.in.: Sigrid Undset –wybitnej powieściopisarki i nowelistki norweskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, wielkiej propagatorki katolickiej wiary, autorki wielu znanych książek, m.in. pt. „ Krystyna córka Lawransa”, Romana Brandstaettera – polskiego pisarza katolickiego, Jacka Kaczmarskiego – poety i pieśniarza, czy też Tony Blaira – byłego premiera Wielkiej Brytanii oraz jedno z najdziwniejszych nawróceń w historii Kościoła o kanadyjskich Eskimosach.
Polecamy tę ciekawą pozycję książkową i życzymy przyjemnej lektury!
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
W ubiegłym roku, na rynku wydawniczym ukazała się wyjątkowa pozycja książkowa dr Wandy Półtawskiej p.t.:
„B E S K I D Z K I E R E K O L E K C J E” .
DZIEJE PRZYJAŹNI KSIĘDZA KAROLA WOJTYŁY
Z RODZINĄ PÓŁTAWSKICH.
Bohaterami i twórcami tej książki, jeśli tak to można określić, jest Ks. Karol Wojtyła, późniejszy Biskup, Kardynał i Papież Jan Paweł II, oraz dr Wanda Półtawska, osoba także znana choćby z faktu uzdrowienia Jej przez Ojca Pio, a także jako lekarz psychiatra, pracownik naukowy, pomagająca ludziom w poradniach, wykładowca w Akademii Papieskiej w Krakowie, twórczyni Instytutu Teologii Rodziny, była także radną miasta Krakowa, autorka wielu książek.
Mając 20 lat, w 1941 roku, została aresztowana i wywieziona przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie była poddana eksperymentom medycznym, co odbija się na Jej kondycji zdrowotnej przez całe życie.
Patrząc na aktywność zawodową i społeczną dr Wandy Półtawskiej, oraz na fakt, że jest Żoną i Matką 4-ech córek, trudno nie pytać – skąd ta kobieta o tak kruchym zdrowiu czerpała siły, by tym wszystkim wyzwaniom podołać? Niewątpliwie była to wiara, którą wyniosła z głęboko religijnego domu rodzinnego w Lublinie, wiara, w której wzrastaniu towarzyszył do końca swojego życia Ks. Karol Wojtyła, który był spowiednikiem i przewodnikiem duchowym pani Wandy.
A zaczęło się w Kościele Mariackim w Krakowie przed wielu laty. Tak wspomina autorka: „ Poszłam za nim do konfesjonału jakby przyciągana magnesem. Dziś myślę, że kroki moje były odgórnie sterowane.”
A tak ocenia mąż p. Wandy, Andrzej Półtawski, wpływ tej przyjaźni na życie swojej żony i ich małżeństwa: „ Kierownictwo duchowe i bliskość osobista wielkiego Kapłana pozwoliły mojej żonie, Wandzie Półtawskiej, na osiągnięcie integracji i pokoju, umożliwiły pogodzenie pracy dla innych z życiem rodzinnym i ciągłe, w miarę upływu lat - minęło ich właśnie sześćdziesiąt - pogłębianie się i zacieśnianie naszej bliskości i harmonii małżeńskiej.
Książkę wypełniają listy, zapiski, modlitwy i rozmyślania, opisy wspólnie spędzanych wakacji w klimacie modlitewnym i wielbienia Stwórcy poprzez podziw dla piękna Jego dzieła – przyrody.
Tak pisze mąż autorki o tej książce: „ Nie jest to utwór pisany dla czytelnika, a intymne „ dzieje duszy”; fakt ten stawia czytelnikom specjalne wymaganie podjęcia wysiłku rozmyślania – i, w miarę możliwości także modlenia się – wraz z jej Duszpasterzem, Spowiednikiem i Przyjacielem, i z nią samą.”
I dalej cytujemy p. Andrzeja: „ Człowiek nie może w pełni zrozumieć i posiadać siebie bez Bożej pomocy.
Takie jest przesłanie Jana Pawła II…”, …. „ Świadectwo
to trzeba, jak sądzę, widzieć jako DAR, dar Wielkiego Papieżą dla pytającej ludzkości. Publikacja książki jest niejako przekazaniem tego daru” .
W Roku Kapłańskim życzymy bogatych przemyśleń i refleksji po zapoznaniu się z treścią lektury „ Beskidzkie Rekolekcje”.
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
Warto polecić wszystkim czytelnikom historyczną powieść Zofii Kossak „ Suknia Dejaniry”, która jest przykładem literatury przedstawiającej ponadczasowe dylematy moralne. Główny bohater – starościc Kazimierz Korsak, wdział chłopską sukmanę w bitwie pod Smoleńskiem i nie zdjął jej już do końca życia. W tej sukni, nie poznany przez nikogo, pracował wiele lat jako pańszczyźniany chłop we własnym majątku, godząc się z okrutnym losem i pokornie go przyjmując. Kim był, wyjawił dopiero w chwili śmierci. Zofia Kossak odtworzyła w tej powieści ciężki los chłopa pańszczyźnianego w jego codziennym trudzie i poniewierce.
Jak każda z książek tej Autorki, „ Suknia Dejaniry” jest opowieścią, będącą nie tylko ucztą literacką, ale i duchową – zmuszającą do zastanowienia się nad czynami ludzi, które nie zawsze mieszczą się w utartych i wygodnych ramach codzienności; porusza też sferę świętości.
Książka opublikowana została w oparciu o pierwsze wydanie z 1948 roku ( wydania późniejsze zostały ocenzurowane przez władze komunistyczne ).
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
„ Papież i Jego generał. Nieznane ucieczki Jana Pawła II” – to tytuł książki napisanej przez osobistego ochroniarza papieża, szefa specjalnej komórki policji włoskiej przy Watykanie, Enrico Marinellego.
Prefekt Marinelli przez prawie 15 lat był odpowiedzialny za osobiste bezpieczeństwo Jana Pawła II podczas jego podróży oraz pobytów w górach na terenie Włoch. Owocem ciągłego kontaktu Papieża ze swoim „ aniołem stróżem” są zawarte w książce wspomnienia mówiące o dyskretnej i głębokiej przyjaźni, jaka ich łączyła.
Autor książki – nazywany żartobliwie przez Jana Pawła II „ generałem” – opowiada o najciekawszych wyprawach papieża poza Watykan. Te potajemne eskapady odbywały się bardzo rzadko ( „ wykradane” z jego niezliczonych obowiązków ), ale pozwoliły papieżowi przebywać na łonie natury.
Wszystkim jest znana miłość Ojca Świętego do gór, wspinaczki i sportów zimowych. Papież bardzo lubił też zatrzymywać się i rozmawiać ze zwykłymi ludźmi, których spotykał na górskich szlakach w czasie swoich wędrówek.
Dla czytelników, którzy interesują się życiem Jana Pawła II to godna uwagi lektura zwłaszcza, że przedstawione w niej wydarzenia nie były wcześniej przez nikogo opisane. Cennym uzupełnieniem książki są fotografie pochodzące z osobistego archiwum autora.
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
Książka „ Więcej niż być”, autorstwa Janusza Rautszko, przedstawia historię Leokadii Głogowskiej, Polki, która 11 września 2001 roku, w chwili ataku terrorystycznego na Worde Trade Center w Nowym Jorku, znajduje się na 82. piętrze Północnej Wieży i dokładnie o godzinie 8.46 rozpocznie się dla niej dzień największej w życiu próby… .
Jest to opowieść o wielkiej miłości ( małżeńskiej i do Boga ), ale także relacja pełna przerażających obrazów , samotności w tłumie i ogromnej niepewności bohaterki .
W książce relacje z tego pamiętnego dla świata dnia przeplecione zostały ze wspomnieniami z innych okresów życia głównej bohaterki: czasu nauki w Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, okresu Duszpasterstwa Akademickiego w Zielonej Górze i czasu emigracji do Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Szczęśliwe wyjście Leokadii z płonącego wieżowca to cudowne ocalenie wobec niszczącego tysiące ludzkich istnień kataklizmu, to tak jakby urodzić się na nowo, to coś więcej niż być. Opowiadanie pomaga też dostrzec jak to, co przeżywamy dziś, ma swoje odniesienie do przyszłości… .
Warto tutaj przytoczyć słowa ulubionej modlitwy wypowiadanych przez wałbrzyskie licealistki każdego poranka:
„ Boże, oto nowy dzień, nowy dar z ręki Twojej,
daj mi łaskę dobrze go użyć.
Dziękuję Ci Ojcze Najlepszy, za te noc szczęśliwą
i za ten dzień nowy.
Ofiaruję Ci wszystkie myśli, słowa i uczynki moje
i proszę, dopomóż mi,
abym przez wszystkie Ciebie pochwaliła,
a nie dopuściła się żadnego grzechu,
żadnej niewierności, szczególnie tej,
w którą najczęściej wpadam .”
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
Biblioteka Parafialna w Blachowni poleca książkę jednej
z najpopularniejszych chrześcijańskich powieściopisarek amerykańskich
FRANCINE RIVERS pt. „ ZNAMIĘ LWA” – trylogia.
„ Głos w wietrze” - I tom . Akcja powieści rozgrywa się starożytnym Rzymie. Porwana z upadającej Jerozolimy ( 70 r. n.e.) młoda chrześcijanka Hadassa , trafia do stolicy imperium i zostaje sprzedana jako niewolnica jednej z arystokratycznych rodzin. Rozdarta między miłością do młodego patrycjusza a pragnieniem ocalenia go i jego najbliższych próbuje dać świadectwo wiary w prawdziwego Boga.
„ Echo w ciemności” – II tom . I wiek po Chrystusie. Efez. Młoda chrześcijanka Hadassa zostaje skazana na męczeńską śmierć. Zrozpaczony Markus Walerian podąża do Jerozolimy, by odnaleźć Boga, w którego Hadassa wierzyła tak mocno, że z ufnością i spokojem stanęła na efeskiej arenie.
„Jak świt poranka” - III tom . Atretes – wódz germańskiego plemienia Chattów wzięty do niewoli przez zwycięskich Rzymian , zyskuje sławę niezwyciężonego gladiatora, walcząc przez długich dziesięć lat na arenach Imperium Romanum o wolność. Odzyskawszy ją postanawia wrócić do Germanii. Ale najpierw musi odnaleźć syna, którego uratowała od śmierci młoda chrześcijanka Hadassa zanosząc chłopca do świętego Jana Apostoła…..
Jak splotą się losy Atretesa, Hadassy i Markusa? Warto przeczytać!
Wolontariuszki Biblioteki Parafialnej
Jadwiga Świgoniak
„ K a p ł a n n i e z ł o m n y”
Książka o ks. dr. Bogumile Kasprzaku świadku prawdy w dramatycznych czasach , byłym proboszczu w Blachowni.
Ksiądz dr Bogumił Kasprzak to kapłan o wyjątkowym intelekcie, gruntownie wykształcony, o wysokiej kulturze osobistej. Swoje obowiązki duszpasterskie spełniał z ogromnym zaangażowaniem i żarliwą pasją. Msze święte celebrowane przez niego, a zwłaszcza wygłaszane kazania, stanowiły lekcję nie tylko religii, ale przede wszystkim gorącego patriotyzmu. Dzięki temu ks. Kasprzak zyskiwał ogromne rzesze zwolenników, ale także – przeciwników ze strony władz, które śledziły jego działalność duszpasterską, szczególnie kaznodziejską. Wspominając postać ks. dr. Kasprzaka, nie można pominąć jego wielkiego serca i wyjątkowej wrażliwości społecznej. Cieszył się ogromną sympatią i miłością wśród wiernych, bardzo szanował parafian. Szczególną troską otaczał młodzież szkolną, zdolną a niezamożną, którą przez lata wspierał materialnie. Dzięki niemu wiele uczniów i uczennic mogło ukończyć nie tylko gimnazjum, ale także studia wyższe.