Ministranci w Parafii św. Michała Archanioła jak każdy pewnie się domyśla służą przy ołtarzu od… zawsze! Odkąd bowiem powstała parafia, a więc od roku 1910 zawsze była pewna grupa młodych i niemłodych mężczyzn, którzy swoją ofiarną służbą przy ołtarzu chcieli być bliżej Boga, a także pomóc w tym zbliżeniu się do Boga innym ludziom. Taka jest bowiem zaszczytna misja tej wspólnoty. Pogłębiać swoje życie duchowe i religijne przez bliskość uczestnictwa w świętych tajemnicach życia Kościoła i liturgii Mszy św. i nabożeństw, a także pomoc innym członkom zgromadzenia liturgicznego w odpowiednim, głębokim przeżywaniu przede wszystkim Eucharystii i nabożeństw paraliturgicznych, takich jak Adoracje Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa, procesje itd.
Nie każdego młodego człowieka na to stać, dlatego też myślę, że można mówić w pewnym sensie o jakimś małym powołaniu ministranta czy lektora. Pan Bóg sam często wybiera i pociąga tych młodych chłopców do siebie, często zupełnie bez ingerencji duszpasterzy pracujących aktualnie w parafii.
Ministranci, jak to już było zaznaczone na początku byli w parafii św. Michała Archanioła od początku jej istnienia. Są i dzisiaj. Grupa prawie 40 ministrantów co niedzielę przechodzi przez zakrystię naszego kościoła, żeby służyć przy ołtarzu, pomagając kapłanom w sprawowaniu liturgii Eucharystii i czytać podczas tej liturgii Słowo Boże. Są w tej grupie i starsi i młodsi. Są tacy, którzy już realizują się zawodowo, są studenci i uczniowie szkół średnich. Są także gimnazjaliści i uczniowie ze szkoły podstawowej w Blachowni. Większość z nich przy ołtarzu występuje w białych albach, co jest znakiem przynależności hierarchicznej do grupy lektorów Słowa Bożego. Pozostali noszą białe komże i odpowiednie do okresu liturgicznego pelerynki i sutanny. Jest wreszcie spora grupa tych, którzy dopiero przygotowują się do przyjęcia uroczystego stroju ministranta i póki co uczą się tej niełatwej sztuki służąc przy ołtarzu w niebieskich szarfach. To właśnie kandydaci na ministrantów – chłopcy ze szkoły podstawowej.
Ministrantura to nie tylko obowiązki i praca, ale także odpowiednio ukierunkowana rozrywka, a więc sport i turystyka. Co roku cyklicznie organizujemy dla lektorów i ministrantów w dekanacie zawody w halowej piłce nożnej, zawody w tenisie stołowym, w piłce nożnej na dużym boisku oraz wyjazdy rekreacyjne do ciekawych miejsc, muzeów, na basen itp. Te wspólne przeżycia tworzą naszą wspólnotę i dają poczucie dobrego wykorzystania czasu, który przecież otrzymaliśmy w prezencie od samego Boga, a więc – nie można go zmarnować!
A oto i nasz skład:
LEKTORZY STARSI
KRZYSZTOF REMPAŁA
MICHAŁ PIERNIK
PAWEŁ PTAK
KAMIL NOWISZEWSKI
PRZEMYSŁAW KULASIEWICZ
RAFAŁ ZAŁĘCKI
MATEUSZ KOWALCZYK
LEKTORZY ZE SZKOŁY ŚREDNIEJ
ADRIAN KALETA
PIOTR WÓJCIKIEWICZ
JAN NOWAK
JAKUB KULASIEWICZ
WOJTEK DŁUGOSZ
MINISTRANCI STARSI
AREK NAKIELSKI
OLIWIER KĘDZIA
RADOSŁAW BITNER
MACIEJ KLIMAS
ADAM SIWEK
ŁUKASZ NOWACZYK
DOMINIK URBANIAK
JAKUB KOTLIŃSKI
LEKTORZY MŁODSI
RADOSŁAW MARSZAŁEK
BARTEK KOSIŃSKI
RADEK POCH
ANDRZEJ WALASZCZYK
DOMINIK ZATOŃ
MINISTRANCI MŁODSI
KACPER KOSIŃSKI
JAKUB LIPNICKI
KONRAD GODLEWSKI
MATEUSZ GLIGA
JULIAN BALCEREK
KRZYSZTOF NAKIELSKI
MATEUSZ KULIŚ
KACPER KIERACH
KAROL FLOREK
TOMASZ ZYCH
ARKADIUSZ TRACZ
JAKUB KOTLEWSKI
JAN JADCZYK
BARTŁOMIEJ KLUSKA
CEZARY KLIMEK
SZYMON STEPNOWSKI
KAROL MAŁASIEWICZ
MICHAŁ SZWEJDA
KANDYDACI NA MINISTRANTÓW
KACPER GŁUSZKO
WIKTOR TUCZAPSKI
JAKUB KUŚ
Jeśli chcesz dołączyć do nas, jesteś chłopcem pełnym ambicji, chcesz się nauczyć dyscypliny i obowiązkowości, lubisz się poświęcać dla wspólnego dobra, lubisz mądrze spędzać Twój czas wolny i co najważniejsze – chcesz być wierny Panu Jezusowi i Jego przykazaniom – DOŁĄCZ DO NAS!
Zbiórki ministrantów odbywają się w soboty o godz. 10.00 w kościele lub na salce parafialnej przy ul. Parkowej.
Opiekun ministrantów: ks. Tomasz Turczyn
Zbiórki ministrantów odbywają się w soboty o godz. 10.00 w kościele lub na salce parafialnej przy ul. Parkowej.
Opiekun ministrantów: ks. Tomasz Turczyn
Galeria
Zawody w piłkę halową:
Wycieczka ministrantów
Wycieczka odbyła się 18 maja, a jej celem było zwiedzanie najpierw Zabytkowego Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, a następnie przejazd do Tarnowskich Gór i tam zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra ze sztolnią oraz Skansenu Maszyn Parowych. Na koniec odwiedziliśmy Park Wodny w Tarnowskich Górach, gdzie spędziliśmy 2 godziny korzystając z wszelkich atrakcji. W drodze do domu „obowiązkowo” wizyta w sanktuarium Pana Donalda. J