Ministranci w Parafii św. Michała Archanioła jak każdy pewnie się domyśla służą przy ołtarzu od… zawsze! Odkąd bowiem powstała parafia, a więc od roku 1910 zawsze była pewna grupa młodych i niemłodych mężczyzn, którzy swoją ofiarną służbą przy ołtarzu chcieli być bliżej Boga, a także pomóc w tym zbliżeniu się do Boga innym ludziom. Taka jest bowiem zaszczytna misja tej wspólnoty. Pogłębiać swoje życie duchowe i religijne przez bliskość uczestnictwa w świętych tajemnicach życia Kościoła i liturgii Mszy św. i nabożeństw, a także pomoc innym członkom zgromadzenia liturgicznego w odpowiednim, głębokim przeżywaniu przede wszystkim Eucharystii i nabożeństw paraliturgicznych, takich jak Adoracje Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa, procesje itd.

Nie każdego młodego człowieka na to stać, dlatego też myślę, że można mówić w pewnym sensie o jakimś małym powołaniu ministranta czy lektora. Pan Bóg sam często wybiera i pociąga tych młodych chłopców do siebie, często zupełnie bez ingerencji duszpasterzy pracujących aktualnie w parafii.

Ministranci, jak to już było zaznaczone na początku byli w parafii św. Michała Archanioła od początku jej istnienia. Są i dzisiaj. Grupa prawie 40 ministrantów co niedzielę przechodzi przez zakrystię naszego kościoła, żeby służyć przy ołtarzu, pomagając kapłanom w sprawowaniu liturgii Eucharystii i czytać podczas tej liturgii Słowo Boże. Są w tej grupie i starsi i młodsi. Są tacy, którzy już realizują się zawodowo, są studenci i uczniowie szkół średnich. Są także gimnazjaliści i uczniowie ze szkoły podstawowej w Blachowni. Większość z nich przy ołtarzu występuje w białych albach, co jest znakiem przynależności hierarchicznej do grupy lektorów Słowa Bożego. Pozostali noszą białe komże i odpowiednie do okresu liturgicznego pelerynki i sutanny. Jest wreszcie spora grupa tych, którzy dopiero przygotowują się do przyjęcia uroczystego stroju ministranta i póki co uczą się tej niełatwej sztuki służąc przy ołtarzu w niebieskich szarfach. To właśnie kandydaci na ministrantów – chłopcy ze szkoły podstawowej.

Ministrantura to nie tylko obowiązki i praca, ale także odpowiednio ukierunkowana rozrywka, a więc sport i turystyka. Co roku cyklicznie organizujemy dla lektorów i ministrantów w dekanacie zawody w halowej piłce nożnej, zawody w tenisie stołowym, w piłce nożnej na dużym boisku oraz wyjazdy rekreacyjne do ciekawych miejsc, muzeów, na basen itp. Te wspólne przeżycia tworzą naszą wspólnotę i dają poczucie dobrego wykorzystania czasu, który przecież otrzymaliśmy w prezencie od samego Boga, a więc – nie można go zmarnować!

 

A oto i nasz skład:

LEKTORZY STARSI

 KRZYSZTOF REMPAŁA

 MICHAŁ PIERNIK

 PAWEŁ PTAK

 KAMIL NOWISZEWSKI

 PRZEMYSŁAW  KULASIEWICZ

 RAFAŁ   ZAŁĘCKI

 MATEUSZ KOWALCZYK

 

LEKTORZY ZE SZKOŁY ŚREDNIEJ

 ADRIAN  KALETA

 PIOTR   WÓJCIKIEWICZ

 JAN NOWAK

 JAKUB   KULASIEWICZ

 WOJTEK DŁUGOSZ

 

MINISTRANCI STARSI

AREK   NAKIELSKI

OLIWIER  KĘDZIA

RADOSŁAW   BITNER

MACIEJ  KLIMAS

ADAM SIWEK

ŁUKASZ NOWACZYK

DOMINIK URBANIAK

JAKUB  KOTLIŃSKI

 

LEKTORZY MŁODSI

RADOSŁAW  MARSZAŁEK

BARTEK   KOSIŃSKI

RADEK  POCH

ANDRZEJ   WALASZCZYK

DOMINIK  ZATOŃ

 

MINISTRANCI MŁODSI

KACPER  KOSIŃSKI

JAKUB LIPNICKI

KONRAD  GODLEWSKI

MATEUSZ GLIGA

JULIAN BALCEREK

KRZYSZTOF NAKIELSKI

MATEUSZ KULIŚ

KACPER KIERACH

KAROL FLOREK

TOMASZ  ZYCH

ARKADIUSZ TRACZ

JAKUB KOTLEWSKI

JAN  JADCZYK

BARTŁOMIEJ KLUSKA

CEZARY KLIMEK

SZYMON STEPNOWSKI

KAROL MAŁASIEWICZ

MICHAŁ SZWEJDA

 

KANDYDACI NA MINISTRANTÓW

 KACPER GŁUSZKO

 WIKTOR TUCZAPSKI

 JAKUB KUŚ

 

Jeśli chcesz dołączyć do nas, jesteś chłopcem pełnym ambicji, chcesz się nauczyć dyscypliny i obowiązkowości, lubisz się poświęcać dla wspólnego dobra, lubisz mądrze spędzać Twój czas wolny i co najważniejsze – chcesz być wierny Panu Jezusowi i Jego przykazaniom – DOŁĄCZ DO NAS!

Zbiórki ministrantów odbywają się w soboty o godz. 10.00 w kościele lub na salce parafialnej przy ul. Parkowej.

 

Opiekun ministrantów: ks. Tomasz Turczyn


Zbiórki ministrantów odbywają się w soboty o godz. 10.00 w kościele lub na salce parafialnej przy ul. Parkowej.

 

Opiekun ministrantów: ks. Tomasz Turczyn

Galeria

Zawody w piłkę halową:

 Wycieczka ministrantów

Wycieczka odbyła się 18 maja, a jej celem było zwiedzanie najpierw Zabytkowego Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, a następnie przejazd do Tarnowskich Gór i tam zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra ze sztolnią oraz Skansenu Maszyn Parowych. Na koniec odwiedziliśmy Park Wodny w Tarnowskich Górach, gdzie spędziliśmy 2 godziny korzystając z wszelkich atrakcji. W drodze do domu „obowiązkowo” wizyta w sanktuarium Pana Donalda. J