Relacja Rekolekcje Gimnazjum 2014

UWIERZYĆ W MIŁOŚĆ…

„Uwierzyć w Miłość”, to temat spotkań rekolekcyjnych dla  młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich,  które odbyły się w naszej parafii w dniach 10 -12 marca.

Rekolekcje  prowadził ks. Michał Krawczyk, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej oraz moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, wraz z młodzieżową grupą ewangelizacyjną.

Treść głoszonych konferencji miała uświadomić uczestnikom ogromną i bezinteresowną miłość Boga do człowieka, miała także  doprowadzić  młodego człowieka do spotkania z Chrystusem i do podjęcia przez niego decyzji, czy chce być Jego uczniem. Nowe formy przekazu, przez rekwizyt, pantomimę, czy świadectwa, przybliżały młodzieży głoszone treści, ułatwiały ich przyswojenie, a także pomagały odnieść je do własnego życia.
Po zakończonych konferencjach, ks. Michał Krawczyk podzielił się z nami swoimi refleksjami i doświadczeniem związanym z ewangelizacją:
 - Dla nas kapłanów, rekolekcje są takim miejscem i przestrzenią, które powinniśmy maksymalnie wykorzystać i jak najlepiej spożytkować. Pomysł duszpasterzy z parafii, żeby podzielić spotkania na cztery grupy, a potem jeszcze na małe grupki, jest według mnie fenomenem, dlatego, że z Ewangelią musimy trafiać osobiście do człowieka.

Myślę, że największa owocność rekolekcji jest wtedy, kiedy  młodzi ludzie czują, że mówi się bezpośrednio do nich; do niej, do niego, konkretnie do osoby. Kiedy człowiek czuje, że nie jednym z wielu, ale jedynym dla Pana Boga, umiłowanym i wybranym – podkreślił ks. Michał.
- Niesamowity wkład w dzieło ewangelizacji młodych, wnoszą ich rówieśnicy. To ludzie z różnych wspólnot, ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, Oazy, czy KSM-u, którzy w swoim życiu spotkali Jezusa, naprawdę nawrócili swoje serca, trwają przy Bogu, a teraz także świadczą o Chrystusie. Ich świadectwo jest niezastąpione. - mówił rekolekcjonista
-Wszędzie, gdzie  pojawiamy się, zarówno my kapłani jak i ludzie świeccy, mamy być zaczynem i jeśli nie wprost słowami, to życiem świadczyć o Jezusie. Ksiądz Proboszcz powiedział bardzo mądre słowa, że w duszpasterstwie bardzo ważna jest cierpliwość. Dlatego do ludzi trzeba wychodzić powoli, cierpliwie na nich czekać, nie potępiać, nie mówić że są źli, ale wręcz przeciwnie okazywać, że maja swoją wartość. - zaznaczył w rozmowie ks. Michał.
- Ważne jest również, żeby ziarno zasiane w sercach ludzi w czasie rekolekcji nie obumarło, ale mogło wzrastać, a do tego potrzebna jest wspólnota.  Jeśli ci młodzi nie znajda środowiska, w którym będą to ziarno pielęgnować, podlewać, tak żeby wydawało jeszcze większy plon, mogą wszystko stracić. Wspaniałą wspólnota, dla młodych jest Oaza i dobrze, że jest tutaj w parafii. Tak więc mają przestrzeń, wiedzą kiedy są spotkania, że są tam młodzi ludzie, wiedzą kto Oazę prowadzi. Pytanie tylko czy zechcą?

Swoimi duchowymi doświadczeniami z  tegorocznych rekolekcji podzielili się także sami uczestnicy -  młodzież z drugich klas Gimnazjum im. J. Korczaka w Blachowni:

Karolina Florek z parafii pw. św. Michała Archanioła: - Te rekolekcje spowodowały we mnie największą przemianę. Dzięki księdzu Michałowi dotarło do mnie, że Bóg i wszystko o czym mówi się w kościele naprawdę istnieje. Wcześniej była we mnie wiara, jednak bez głębszego przekonania, że to wszystko działo się naprawdę.
Daria Cała z parafii p.w. św. Michała Archanioła: - Dzięki ks. Michałowi ja tak naprawdę nawróciłam się. Wszystko zmieniło się w poniedziałek po wieczornych rekolekcjach. Ksiądz Michał,  mówiąc o miłości Bożej odpowiedział na wszystkie moje pytania i wątpliwości, teraz zupełnie inaczej patrzę na wszystko.
Klaudia Bagmat z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu: - Rekolekcje są bardzo ważne to dla nas i naszej wiary. Chodzimy do różnych klas tej samej szkoły, a dzięki rekolekcjom możemy wszyscy zgromadzić się w kościele i razem być bliżej Boga. Świadectwa ludzi z zespołu ewangelizacyjnego dały dużo do myślenia i bardzo dobrze na nas wpłynęły. Nawet moja przyjaciółka, która chodziła bardzo rzadko do kościoła, powiedziała mi w środę: „Klaudia coś się ze mną dzieje, gdy tylko przychodzę do domu mam znowu ochotę wrócić do kościoła”. To chyba bardzo dobry przykład,  jak rekolekcje potrafią zmienić człowieka.
Sandra Kępa z parafii Najświętszego Zbawiciela: - Głoszone nauki dużo mówiły o wierze, o miłości Boga, a podczas rekolekcji panował bardzo miły i ciepły klimat. Teraz głębiej  zastanawiam się nad moją wiarą. Tym którzy są dalej od Pana Boga chciałabym powiedzieć, żeby więcej się modlili i chodzili do kościoła, bo naprawdę warto.
Karolina Kalewicz z parafii pw. św. Michała Archanioła: - Rekolekcje były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. Oprócz głoszonych nauk, były przedstawiane bardzo ciekawe animacje. Dzięki temu wszystko bardziej do nas trafiało. Myślę, że obraz dłużej pozostanie w naszej pamięci.
Marcin Gębuś,  z parafii pw. św. Michała Archanioła: Te rekolekcje były naprawdę wyjątkowe. Sposób w jaki były prowadzone bardzo dobrze wpłynął na mnie i na jasność rozumienia. Dzięki tym rekolekcjom poczułem w sercu, że Bóg chce, żebym bardziej zwracał na Niego uwagę.