Instalacja ks. Tomasza Wrony

Nasz Nowy Księże Proboszczu!
Serdecznie witamy Cię w parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Blachowni. Powierzamy Ci naszą parafię i świątynię. Czuj się w niej gospodarzem mając na uwadze, że kapłaństwo to droga do człowieka i z nim do Boga. Przyjmujemy Twoje Ojcowskie zwierzchnictwo i pragniemy pod Twoim kierunkiem wzrastać w wierze i dążyć do zbawienia. Witając Cię, jako naszego nowego pasterza, zapewniamy, że będziemy Cię wspierać modlitwą i pomocą. Ufamy, że pod Twoim przewodnictwem nasza parafia będzie nadal tętnić życiem i promieniować wiarą.
Życzymy Ci, aby posługa duszpasterska w naszej wspólnocie była źródłem stałej radości i satysfakcji oraz przynosiła obfite owoce duchowe dla dobra powierzonego ludu Bożego. Niech Bóg w Trójcy Świętej - będzie dla Ciebie siłą w tej posłudze, a Maryja - Matka Kapłanów otacza Cię swoją opieką, wstawiennictwem i potrzebnymi łaskami.
Szczęść Boże!

Parafianie

W odpust parafii pw. Św. Michała Archanioła ks. Tomasz Wrona oficjalne objął obowiązki proboszcza w naszej parafii.

W imieniu wiernych nowego proboszcza witali przedstawiciele Rady Parafialnej i Akcji Katolickiej Panie Katarzyna Małasiewicz i Alicja Kitlińska -Powierzamy Twojej pasterskiej opiece naszą parafię. Pragniemy wzrastać w wierze i dożyć do zbawienia. Ten symboliczny bochen chleba wręczamy Ci jako gospodarzowi naszej wspólnoty. Przyjmij go jako wyraz naszego trwania w modlitwie i łączności z Panem Bogiem. Życzymy Ci zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

Prezentujemy również krótką rozmowę z nowym księdzem proboszczem.

Skąd ksiądz do nas przychodzi.

Ostatnią moją parafią była parafia w Starokrzepicach.

Ile lat już w kapłaństwie?

28 rok w kapłaństwie, a na probostwie już 19 lat.

Czy zna ksiądz naszą parafię nasze miasto?

Słyszałem wiele dobrego o parafii w Blachowni ale samego miasta nie znam. Owszem bywałem tutaj ale tylko przejazdem.

Co moze ksiadz powiedzieć o naszej parafii mając na uwadze te kilka dni posługi.

Na pewno administracyjnie się bardzo różni od mojej poprzedniej parafii. Jednak ks. Tomasz Turczyn pomaga mi wejśc w parafię.

Potrzebuje kilka miesięcy aby chociaż troszkę zaznajomić się z tradycjami jakie są w tej parafii. Chcę poznać jak najwięcej.

Czy przyszedł ksiądz do nas juz z jakimś konkretnym planem?

Trudno mieć plan kiedy nie zna się parafii. Na pewno administracyjny czy duszpasterski się pojawi ale kiedy poznam parafię. Najważniejsze aby duszpasterzować.

Potrzebuje 2-3 lata aby poznać parafię aby poznać ludzi i rozpoznawać ich kto jest moim parafianinem. W mojej pierwszej parafii było 1000 ludzi. Więc poznanie ich było szybkie. Byłem tam sam, zatem ze wszystkimi sprawami parafianie przychodzili do mnie. Zresztą podczas kolędy byłem sam. Poza tym robilismy metodą gospodarczą przebudowe kosćioła wiec jeżdziłem po domach aby zorganizować więcej rąk do pracy nie chcieliśmy zlecać tego firmie zewnętrznej, był to czas dużego bezrobocia. I tak po 7 latach kiedy odchodziłem z parafii byłem wstanie wymienić kto w którym domu mieszka.

Chciałbym podkreśłić że każdy jest inny, każdy ksiądz jest inny. Ja czuje ten ciężar po księdzu Andrzeju, który tu był 27 lat. Był tutaj bardzo lubiany i wejść w parafie po takim proboszczu będzie trudne. Każda zmiana może być odbierana jak coś złego, coś innego.

Życzymy aby ksiądz czuł nasze wsparcie

Dziękuję, jestem otwarty aby informować mnie, sugerować, podpowiadać..
No bo przecież mąż żonie czy na odwrót zwróci uwagę że coś źle robi a księdzu jakoś ludzie się krępują. Dobrze zatem będzie kiedy będą mógł liczyć na Wasze wspracie i sugestie nawet jeśli miałbym wysłuchać, że coś źle robie-a może przede wszystkim oto chodzi.

Czego możemy księdzu życzyć
- Łaski Bożej i światła Ducha świetego abym wiedziec jak pracować