Archanioł Michał i jego znaczenie w tradycji chrześcijańskiej
Święty Archanioł Michał od wieków czczony jest jako jeden z najpotężniejszych duchów niebieskich i pogromca sił ciemności. Jest patronem rycerzy, żołnierzy, policjantów, spadochroniarzy i piekarzy.
Na temat Archanioła Michała jest dostępnych wiele wzmianek w różnych źródłach. Przede wszystkim można o nim przeczytać w Starym Testamencie, w którym przedstawiony został jako obrońca Izraela i przewodnik ludu Bożego. Ponadto, informacje na jego temat znajdują się w księgach apokryficznych, takich jak Księga Henocha czy Apokalipsa Barucha, w których przedstawiany jest jako pierwszy po Bogu, dzierżący klucze do nieba.
W Nowym Testamencie Archanioł Michał pojawia się m.in. w Liście Św. Judy, w którym staje do walki z szatanem o ciało Mojżesza i w Apokalipsie Św. Jana, dowodząc zastępami anielskimi w ostatecznym zwycięstwie nad złem.
Kult Świętego Michała sięga początków chrześcijaństwa. Już w starożytnych liturgiach pojawiały się ślady czci oddawanej temu archaniołowi. Szczególną popularność zyskał jego kult na Górze Gargano, w południowych Włoszech, gdzie według tradycji miał się objawić. Z czasem jego wspomnienie rozpowszechniło się na cały Kościół.
Liturgia rzymska oddaje mu cześć 29 września, wspólnie z archaniołami Rafałem i Gabrielem. Według tradycji chrześcijańskiej, już od czasów Ojców Kościoła, widziano w nim Księcia Aniołów i obrońcę wiernych. Wierzono, że to właśnie on czuwa nad duszami w chwili śmierci, prowadząc je przed oblicze Boga.
Święty Michał – patron i orędownik
Święty Archanioł Michał od wieków uznawany jest za szczególnego patrona Kościoła, opiekuna w walce duchowej z siłami zła i przewodnika dusz. Kościół Wschodni czci go również jako patrona chorych. Archanioł Michał jest także patronem Austrii, Niemiec, a w Polsce – Małopolski i diecezji łomżyńskiej. Ślad jego kultu można znaleźć również w nazwach aż 222 miejscowości w naszym kraju. Pod jego wezwaniem powstało w Polsce ponad 300 kościołów. Imię Michał jest również chętnie nadawane dzieciom przy chrzcie.
W historii Kościoła wielu świętych nosiło imię Michał, wśród nich m.in. Michał de Sanctis czy Michał Garicoits. Pod jego patronatem Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz założył zgromadzenia Księży Michalitów i Sióstr Michalitek, których misją jest opieka nad dziećmi oraz młodzieżą. Postać Archanioła Michała pojawia się także w ikonografii, często z wagą do ważenia uczynków lub jako wojownik z mieczem, depczący smoka – symbol szatana. Szczególnego znaczenia nabrał jako patron miejsc związanych z pochówkami i modlitwą za zmarłych. Legenda mówi, że podczas zarazy w Rzymie ukazał się św. Grzegorzowi Wielkiemu, chowając miecz do pochwy na znak końca zarazy – odtąd miejsce to nazwano Zamkiem Świętego Anioła. Poszukując śladów Św. Michała w historii chrześcijanizmu, w internecie, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych dzięki bet.pl – lista legalnych bukmacherów.
Święty Michał Archanioł pozostaje nie tylko symbolem walki dobra ze złem, ale także orędownikiem każdego człowieka w drodze do Boga. Jego kult nieprzerwanie łączy wiarę, tradycję i poczucie duchowego bezpieczeństwa.